Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Elképzelhető, hogy élhetünk egy olyan országban, ahol az iszapömlésnek nem lesz felelőse?
„Kecskékkel hál János, az iszapkárosult csodamalac.
Az egyik nagy kereskedelmi televízió már csak ebből a szempontból foglalkozik a vörösiszap-katasztrófával. A »sportos formájú, élelemszerző rutinjával a többi sertés közül méltán kiemelkedő« János malac sorsa természetesen kihagyhatatlan bulvármindennapjainkból. Ezen nincs is mit vívódni, ez egy ilyen világ, a fogyasztói társadalom kultúrája nem Dosztojevszkijre vagy Gárdonyira épül.
A baj az, hogy úgy tűnik, mintha az októberi tragédia felelőseinek kérdése és sorsa más »képernyőkről« is lekerült volna. Miután a bíróság őrizetbe vétele után két nappal elengedte a Mal vezérét, mintha az úriemberrel a felelősség kérdése is a süllyesztőbe tűnt volna.
Szándékos a számos feltételes mód, a minthák azért sorjáznak, mert a kezdeti döbbenet, pillanatnyi, a jelek szerint csak a médiának szánt önmarcangoló roham után a cég vezetői ügyvédek hadát küldik minden, felelősségüket boncolgató mondatra. Olyan ez, mint egy amerikai bírósági film, ahol az elkövetett bűn már lényegtelen, a jogászi furfang az értékelendő. Ahol a bűnt enyhíti, ha jelentéseket lobogtatnak, amelyek szerint a katasztrófa miatt »eddig senkinél sem találtak jelentős elváltozást«. Aztán csak apró betűvel teszik hozzá, hogy az igazi eredményeket a szűrőközpont akkor tudná kimutatni, amikor eltelik az úgynevezett kifutásos idő, amely előhozhatja a vörösiszappal kapcsolatos betegségeket, krónikus elváltozásokat. Vitáznak létező és vélt engedélyeken, eltűnt iratokon és tanúkon. S maga a bűn már csak fikció. De lehet-e az a tízmilliárdos vagyoni kár, a számokkal nem mérhető természeti katasztrófa, a tíz ember életét követelő iszapömlés? Elképzelhető, hogy élhetünk egy olyan országban, ahol ennek nem lesz felelőse?”